April 2020

These are the winners of April 2020:

BEST FILM
Winner
Hero – Alessandro Casale – Italy
Nominee
Stop Invasion – Leopoldo Medugno – Italy
Cyrano aux tranchées – Dossetto Edouard – France
Soul of Steel – Alexandre Bilardo – Switzerland
Whitexploitation – Riccardo Menicatti, Bruno Ugioli – Italy
The Drone Over Corn Fields – Chuanfa Wan – China

BEST DOCUMENTARY
Winner
I am still here – Cynthia Matty-Huber – Usa
Nominee
Between mountains and mermaids – Bo Clausen – Germany
Armenia(s), Time for Artists – Anahit Dasseux – France
Close as Brothers – Jennifer Hardacker – Usa
The One and Only Jewish Miss America – David Arond – Usa
Rivoluzione o rassegnazione – Marcello Baraghini – Un editore all’incontrario – Bruno Panebarco – Italy

BEST ANIMATION FILM
Winner
Pachanga – Karl – Ukraine
Nominee
The Unwritten – Kathy L. Rose – Usa

BEST INTERNATIONAL FILM
Winner
Cyrano aux tranchées – Dossetto Edouard – France
Nominee
Soul of Steel – Alexandre Bilardo – Switzerland
The Drone Over Corn Fields – Chuanfa Wan – China
I am still here – Cynthia Matty-Huber – Usa
Alternate – Adrian Adamec – Slovakia
Project Human – Samantha Huang – Canada

BEST ITALIAN FILM
Winner
Hero – Alessandro Casale – Italy
Nominee
Dio esiste – Antonio Benedetto – Italy
Stop Invasion – Leopoldo Medugno – Italy
Whitexploitation – Riccardo Menicatti, Bruno Ugioli – Italy
Rivoluzione o rassegnazione – Marcello Baraghini – Un editore all’incontrario – Bruno Panebarco – Italy

BEST FILM ABSURD
Winner
Dio esiste – Antonio Benedetto – Italy
Nominee
Whitexploitation – Riccardo Menicatti, Bruno Ugioli – Italy
Jello – Timna Tomisa – Croatia
Rendez-vous – Jimmy Boutry, Thibaud Chaufourier – France
Reaper Island Part II – Nolan Schmidt – Usa

BEST COMEDY
Winner
Crack a smile – Levy Claude – France
Nominee
Big Boy – Victor Veronesi – Usa
Donny’s got a new car and drives a little bit too fast – Karoline Eichhorn – Germany
Whitexploitation – Riccardo Menicatti, Bruno Ugioli – Italy
Bertin – Elise Lausseur – France

BEST DRAMA FILM
Winner
The Drone Over Corn Fields – Chuanfa Wan – China
Nominee
Hello, my Sweet Boy – Raphaël Dirani – Usa
Your Dog Likes Me More Than You – Christopher A Hoffman – Usa
Little Boy – Clément Papillon – France
Trust Issues – Andretti Dante – Usa

BEST HORROR / MYSTERY / CRIME
Winner
Stop Invasion – Leopoldo Medugno – Italy
Nominee
Black Heart, Red Hands – Russell Southam – Australia
Rendez-vous – Jimmy Boutry, Thibaud Chaufourier – France
Petra – Andreas Avgousti – Cyprus

BEST SCI-FY / FANTASY / ACTION
Winner
Alternate – Adrian Adamec – Slovakia
Nominee
Soul of Steel – Alexandre Bilardo – Switzerland
Cyrano aux tranchées – Dossetto Edouard – France
Project Human – Samantha Huang – Canada
Bertin – Elise Lausseur – France

BEST ORIGINAL IDEA
Winner
Soul of Steel – Alexandre Bilardo – Switzerland
Nominee
Hero – Alessandro Casale – Italy
Dio esiste – Antonio Benedetto – Italy
Whitexploitation – Riccardo Menicatti, Bruno Ugioli – Italy
Your Dog Likes Me More Than You – Christopher A Hoffman – Usa

BEST POOR FILM
Winner
Whitexploitation – Riccardo Menicatti, Bruno Ugioli – Italy
Nominee
The world’s last house – Amir Gholami – Iran
Little Boy – Clément Papillon – France
Crack a smile – Levy Claude – France
The other half – Sepehr Basirmand – Iran

ADDITIONAL CATEGORIES
BEST DIRECTOR
Winner
Stop Invasion – Leopoldo Medugno – Italy
Nominee
Alternate – Adrian Adamec – Slovakia
Dio esiste – Antonio Benedetto – Italy
Rendez-vous – Jimmy Boutry, Thibaud Chaufourier – France
Black Heart, Red Hands – Russell Southam – Australia

BEST EDITING
Winner
Petra – Andreas Avgousti – Cyprus
Nominee
Cyrano aux tranchées – Dossetto Edouard – France
Seermass – Kevin Austra – Usa
Stop Invasion – Leopoldo Medugno – Italy
Rendez-vous – Jimmy Boutry, Thibaud Chaufourier – France

BEST SCREENPLAY
Winner
Black Heart, Red Hands – Russell Southam – Australia
Nominee
Seermass – Kevin Austra – Usa
Soul of Steel – Alexandre Bilardo – Switzerland
Bertin – Elise Lausseur – France
The Drone Over Corn Fields – Chuanfa Wan – China

BEST CINEMATOGRAPHY
Winner
Trust Issues – Andretti Dante – Usa
Nominee
Cyrano aux tranchées – Dossetto Edouard – France
Gracefully Broken – Matt Lorenzo – Usa
Stop Invasion – Leopoldo Medugno – Italy
Rendez-vous – Jimmy Boutry, Thibaud Chaufourier – France

BEST SOUNDTRACK
Winner
Rendez-vous – Jimmy Boutry, Thibaud Chaufourier – France
Nominee
Snapshot – Harley Wallen – Usa
Grieving Process – The Visual E.P. – Ty Brueilly – Usa
Invisible Jails – Orwa Alahmad – France
Seermass – Kevin Austra – Usa

BEST VFX
Winner
Alternate – Adrian Adamec – Slovakia
Nominee
Trust Issues – Andretti Dante – Usa
Soul of Steel – Alexandre Bilardo – Switzerland
Stop Invasion – Leopoldo Medugno – Italy
Cyrano aux tranchées – Dossetto Edouard – France

BEST ACTOR
Winner
Cyrano aux tranchées – Dossetto Edouard – France
Nominee
Stop Invasion – Leopoldo Medugno – Italy
Gracefully Broken – Matt Lorenzo – Usa
Snapshot – Harley Wallen – Usa
Invisible Jails – Orwa Alahmad – France

BEST ACTRESS
Winner
Snapshot – Harley Wallen – Usa
Nominee
Risvegli – Alessandro Della Villa – Italy
Rachel’s Wish – Christopher Lee Herod – Usa
Trust Issues – Andretti Dante – Usa
Hello, my Sweet Boy – Raphaël Dirani – Usa

BEST TRAILER
Winner
Nemesi – Simone Ciancotti Petrucci – Italy
Nominee
Reaper Island Part II – Nolan Schmidt – Usa
Black Heart, Red Hands – Russell Southam – Australia
Ominous Laughter – Mike Langan – Usa

BEST MOVIE POSTER
Winner
Bertin – Elise Lausseur – France
Nominee
Trust Issues – Andretti Dante – Usa
Rachel’s Wish – Christopher Lee Herod – Usa
Reaper Island Part II – Nolan Schmidt – Usa
Risvegli – Alessandro Della Villa – Italy
A.K.A. The Surgeon – Jason Anthony Fisher – Usa

HONORABLE MENTION
The Match – Donal O’Dea – Ireland
Forse ti incontro – Ludovico Marazzani Visconti – Italy
The city of honey – Moein ruholamini – Iran
Kook – Jack Pennington – Usa
Dear Ronan – Leigh Murphy – Usa
Blud – Yurii Onyshchenko – Ukraine
Guest House – Kudzi Synos – United Kingdom
Bathing Beauty – Jim Mendrinos – Usa
Clowning Around – Robert Cunniff – Usa

Please follow and like us: